Igazi színészparádét, egy nagy művészi jutalomjátékot, fesztiválon sikerrel szerepelt előadást láthatnak a nézők Farkas Ibolya főszereplésével Pataki András rendezésében. Hubay Miklós darabja igaz történet alapján íródott, emléket állítva Lánczy Margitnak, akit koncepciós perben ítéltek el, és páholynyitógatóként alkalmazták ott, ahol a közönség előtte őt ünnepelte.
- Ha az embert megtapsolják, annak örül, hogy így képes hatni a közönségre. Számomra a színpadon az mindig erős belső mozgósító erő, ha halálos csend honol a nézőtéren. A csend megteremtése, annak képessége és gyakorlatilag az egész pálya a színész személyiségének a tükre, lenyomata. A Római karneválban is nagyon szeretem a megteremtődött csendeket - vallja Farkas Ibolya, aki a hatvanegyedik évadát kezdte el a színi pályán.
Hubay Miklós Római karnevál című művéből készült színpadi játék a Soproni Petőfi Színház, a Zentai Magyar Kamaraszínház és a marosvásárhelyi Spectrum Színház koprodukciójában jött létre. Látható volt Zentán, az Esztergomi Várszínház ezzel a Hubay Miklós művel nyitotta meg a tavalyi szezonját. Díszelőadásként a darab meghívást kapott a Magyar Színházak XXXII. Kisvárdai Fesztiváljára. A rangos szakmai találkozón Farkas Ibolya Margit megformálásáért a zsűri színészi nagydíját érdemelte ki, Kárp György pedig életműdíjat vehetett át.
A Római karnevál igaz történet alapján íródott. Hubay Miklós művének főhősét, Lánczy Margitról, a Nemzeti Színház színésznőjéről mintázta, aki 1915-ben végezte el a színiakadémiát, s már 15 évesen fellépett a nemzet teátrumában, amelynek 1944-ig volt a tagja. Játszott az Operában, a Városi Színházban és külföldön. Magyar Szivárvány néven társulatot szervezett, amellyel Olaszországban is fellépett. Több filmben szerepelt, műfordítással is foglalkozott. Intelligenciája a kor színésznői fölé emelte. A kommunista időkben egy koncepciós perben börtönbüntetésre ítélték, majd szabadulása után páholynyitogatóként.
Jellemző az akkori hatalom módszereire, olyan eljárásban ítélték el Lánczy Margitot, amikor letartóztatásakor a gépírónő rosszul írta a foglalkozását, színésznő helyett szövőnőt gépelt, de ez sem akadályozott meg senkit abban, hogy perbe fogják. Erre a hatalom kitalált egy történetet, miszerint a szövőgépgyár ipari titkait adta ki az olaszoknak. Ezért csukták le. Érdekesség, Hubay szerint amikor a börtönből kijutott színésznő hazament egykori otthonába, akkor a csengetés után a per egyik tanúja nyitott ajtót neki.
Az előadásban Margitot Farkas Ibolya, az Írót Györffy András (Jászai-díjas), a Direktort Kárp György, Zénót Wischer Johann (Bánffy Miklós-díjas) alakítja. A színművet egy részből álló stúdiószínházi darabként Molnár Anikó dramatizálta, ezt alkalmazta mai színpadra Pataki András (Jászai-díjas), aki az előadás játékterét is kialakította. A jelmez Szélyes Andrea munkája.
A soproni előadások időpontjai:
2021. május 30. vasárnap 19:00 - Liszt Központ
2021. május 30. vasárnap 15:00 - Liszt Központ
2021. május 29. szombat 19:00 - Liszt Központ
2021. május 29. szombat 15:00 - Liszt Központ
2021. május 28. péntek 19:00 - Liszt Központ
2021. május 27. csütörtök 19:00 - Liszt Központ
Riport a szereplőkkel a Páholy című műsorunkban itt.
A történet: Hubay Miklós történetének a hőse Margit, az egykor ünnepelt színésznő, aki páholynyitogatóként dolgozik éhhalálra készül, mert kilátástalannak érzi a napjait. Ekkor azonban váratlan helyzet adódik, érkezik a híres író, akinek a darabját játszania kellene a színháznak - de nem tervezték a színre vitelét, ám az igazgatónak legalább egy próbát fontos tartania számára. Minden színész foglalt, s Margit tűnik az egyetlen megoldásnak...
A darab címe: A római karneválok idején a Via del Corson versenyfutást rendeztek a nyomorékoknak, bénáknak, féllábúaknak, sérülteknek. Ők az életükért futottak, elszántságukban időnként legyőzték az olimpikonokat. A tömeg őrjöngött. Csodák történtek.
Farkas Ibolya a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának örökös tagja. A drámairodalom legnagyobb szerepeit formálta meg el az elmúlt 61 évben. Férjével, Lohinszky Lóránttal játszotta el a Nem félünk a farkastól című darabot, amivel fesztiválokat nyertek. Kedvenc és meghatározó alakításai közé tartozik Nádas Péter Találkozás című darabjában Mária szerepe, ezért a legrangosabb román színészi díjra, az UNITER-re jelölték. Hatalmas sikerrel alakította Osztrigás Micit Bács Ferenc oldalán, volt Péhédra, Heléna, Maxine, Ortansa, Árva Bethlen Kata. Sok Caragiale-darabban szerepelhetett. Olyan rendezőkkel dolgozhatott együtt, mint Tompa Gábor, Harag György, Dan Nicu, Kincses Elemér, Kovács Levente, Dan Alexandrescu. Mircea Cornişanu. Játszott filmekben is.
Forrás: soproniszinhaz.hu