Mi alapján esett a választása az Ahogy tetszik című előadásra? Mi vonzotta ebben az anyagban?
Egy előadás megtekintése után lelkesültem fel, annak az élménynek a hatására úgy gondoltam, hogy jó lenne Shakespeare-t is játszani Színházunkban. Ez egy fiatalokról szóló, nagyon kedves történet. Szeretnék egy olyan előadást létrehozni, amelyben az egész társulat megmutathatja magát és ilyen formában ez a mű egy nagy közös társasjátékként elevenedhet meg.
Milyen „viszonyt” ápol Shakespeare műveivel? Rendezett már korábban az írótól más színdarabot is?
Nem vagyok rendező végzettségű ember, így még nem volt szerencsém Shakespeare-t rendezni. Viszont sok művét ismerem, több feldolgozásban játszottam is már. Ilyen például a Rómeó és Júlia, vagy A vihar. Az Ahogy tetszik szintén ismerős már korábbról.
Csodálatos a nyelvezete, fantasztikus a Szabó Lőrinc fordítás. Nagyon gazdag és költői a világa, ami rendkívül vonzóvá teszi. Most igazán úgy érzem, hogy valami újat adhatunk a nézőinknek. Izgatottan várom, hogy a felnőtt közönség és az ifjúság hogyan fogadja majd ezt a darabot.
Milyen koncepció alapján szeretné megrendezni az előadást? Mi a fő iránymutatója?
Nagyon szeretem a klasszikus dolgokat és azt is, ha egy színdarabot úgy próbálunk megvalósítani, ahogy azt talán a szerző is megálmodta. Ezért a díszlet és a régi stílusú jelmezek segítségével igyekszem az egykori londoni Globe színház világát megidézni. Tehát nem „modernkedni”, hanem azt a kort megmutatni, természetesen korszerűen, hogy érthető legyen a mai emberek és fiatalok számára.
A főszerepeket két új színészkolléga fogja alakítani. Kérem meséljen arról, hogyan találtuk meg őket, hogyan találtak ők rá a mi Színházunkra?
Nagyon sokat keresgéltünk. Itt megúszhatatlan az, hogy valóban fiatalok játsszák ezeket a szerepeket. Ahogy kutakodtunk, egy másik előadás kapcsán merült fel először Szederjesi Teodóra neve. Nagyon jól énekel és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemre jár. Szerettünk volna egy fiatalembert is találni ugyaninnen. Szerencsésen rábukkantunk Bulla Kristófra, aki ebben az előadásban Orlandót fogja alakítani.
Mit lehet tudni az előadásban szereplő zenei betétekről?
Ezzel kapcsolatban Társulatunk fiatal színészét, Pásztor Márkot kértem fel. Ő, aki zeneszerző és zenész ember is egyben, vállalta, hogy nagyon szívesen foglalkozik vele, és ír dalbetéteket a darabhoz. Csodálatos módon, már az első próbára hozta magával ezeket a dalokat. Pillanatok alatt kész lett velük, látszik, hogy ez a vérében van.
Ugyanakkor egy másik vonalon is el kellett indulnunk. Muszáj megtalálni azt a zenei világot, amely hűen tükrözi az adott időszakot. Itt zenei vezetőnket, Óhidi Leventét hívtam segítségül a gyűjtésben.
Salinger Gábor is csatlakozik az előadáshoz. Kérem, meséljen a szerepéről!
Ő is egy különös alakja a színházi szakmának. Egyszerre kaszkadőr és színész. Mindkét „formájában” ismerem őt és a munkásságát is. Az Ahogy tetszikben a birkózó bajnokot játssza majd, illetve ő koreografálja meg a produkció két verekedés-jelenetét.
Miért ajánlaná az Ahogy tetszik előadást a közönségünknek?
Mámorító foglalkozni a darabbal. Szabó Lőrinc fordításában csodálatos gazdagságú világ tárul elénk. Ritka ajándék az, amikor Shakespeare kerül a színpadra, aki most megszólalhat és megelevenedhet a Veszprémi Petőfi Színház színpadán. Főszerepben az ifjak generációját láthatjuk, miközben a szépségről, szerelemről, a hivatásról, a hatalomról, annak megszerzéséről és elvesztéséről szól, tele humorral és jókedvvel. Úgy gondolom, hogy a fiatalokra is nagy hatást gyakorol majd.