A járványhelyzet miatt és a közreműködők biztonsága érdekében különleges módon jelenléti és online formában, valamint csökkentett létszámmal tartottuk meg idei évadunkra tervezett egyik gyermekelőadásunk olvasópróbáját. Az orosz népmese alapján színpadra állított mesedarab próbái még a zárt kapuk mögött, biztonságban kezdődött meg, majd május 16-án legifjabb nézőink örömére szabadtéren mutattuk be a vidám, tanulságos történetet.

„A meseiség a valóságtól való elrugaszkodást, a képzeletnek a megvalósítását jelenti valamilyen szinten. Miért ne lehetne, hogy belecsöppenünk egy zöldség és gyümölcs országba, ahol ugyanazok a problémák vannak jelen, mint a valóságban? Ezekre a kérdésekre keressük a választ és a megoldásokat. A gyerekek sokkal jobban tudnak azonosulni és a későbbiek során gondokat megoldani, ha azt érzik, hogy ebben a kitalált világban a bajok megoldásra lelnek.” – mondta el a rendező Bozsó József, aki már nem először állít színpadra mesét a Veszprémi Petőfi Színházban. 2015-ben a Mátyás és a bolondkirályt, 2016-ban a Kukac Kata kalandjait, majd 2018-ban a Rigócsőr királyfit láthattuk az ő rendezésében, idén pedig Kocsák Tiborral harmadik közös mesemusicalüket csinálták meg. „Úgy vettük észre, hogy erre a műfajra a gyerekek nagyon vevők. Sokkal jobban befogadják a történetet, a mondanivalót és a tanulságokat, ha azzal a zenével párosítjuk, ami ma a legdivatosabb. Ez pedig a musical. Kocsák Tibor olyan muzsikát tud írni, ami amellett, hogy nagyon fülbemászó, igényes és értékteremtő is.” – magyarázta a műfaj választását, majd azt is elmondta, hogy számos alkalommal szereti magyarosítani a neveket, így lett Hagymácskából Hagymarci, Nagyapóból Hagymapó. Mivel az alaptörténetet sem tartotta meg rendezése során, így kerültek bele új szereplők, de a mindenki által szeretett Szia-Mia meggyikrek benne maradtak a darabban. A Hagymácska nem csak kiváló zenékkel és művészekkel, fiatal tehetségekkel van tele, hanem tanulságos történetet is dolgoz fel. „Az álmainkért mindig küzdeni kell és ennek megtestesítője Hagymarci. A barátság képviselői pedig az ő barátai, Tökficsúr és Retek Rita, akik segítik ebben őt. Azokért harcolnak és dolgoznak, akik Tormagasságos Nagyúr hatalma miatt szenvednek. Szeretetről, hitről és szabadságról szól, azokról az egyetemes értékekről, amelyek bárhol a világon nagy jelentőséggel bírnak.” – árulta el meglátása szerint mi a legfőbb tanulsága a darabnak.

Színházunk gyakorlatos művésze, Keller Márton Hagymarci szerepében lép színpadra, akiről úgy fogalmazott: „mindig a jóság és az igazságosság oldalán áll és az egész zöldség népet próbálja megvédeni minden rossztól; még Tormagasságos Nagyúrral is szembe száll. Mindig a tisztesség, az egyenesség és igazságosság oldalán áll.” A fiatal művész bár nem először lép a Veszprémi Petőfi Színház színpadára, de első címszerepében most láthatja a veszprémi közönség. „Ez egy nagy megtiszteltetés, amit igyekszek úgy meghálálni, hogy a lehető legjobban formálom meg Hagymarcit. Fantasztikus tapasztalás volt mind a próbafolyamat, mind pedig egy előadás megszületését és létrejöttét végigkísérni.” – tette hozzá. Azt is elmondta, hogy bár ezt a mesét korábban csak hallásból ismerte, hatalmas mese rajongó és véleménye szerint „a mesék csodavilágára minden élet szakaszban szüksége van mindannyiunk lelkének.” Keller Márton fiatal művészt láthatta már a közönség több musical és zenés darabban is a közönség, többek között a Mozartra várva… musical gálában, a „Tapsolj csak nékem” Operettgálában vagy éppen barátunk, Balázs Fecó emlékére készített „Amit nem mondhattunk el…” estben. Azt mondta, nagy szerelmese a musical műfajnak és igyekszik minden új dal vagy új zenés feladatnál arra törekedni, hogy mindig jobban és jobban teljesítsen, mind színészi, mind énekesi szempontból. „Egy egész családi élmény ez. Szerintem a Hagymácskát mindenki élvezni fogja; mindenki más miatt fogja megszeretni. Maradandó élményt nyújt mindazok számára, akik látják.” – húzta alá.

Keresztes Gábor színművészt az évek során már sokféle darabban láthatta a veszprémi közönség. Most a zöldség és gyümölcs világ főgonoszát, Tormagasságos Nagyurat alakítja. A figuráról úgy nyilatkozott „egy erőteljes, karakteres, gonosznak mondható zöldségféle, egy torma. Picit vicces is. Úgy gondolom, hogy úgy jó egy karaktert megformálni, ha egyszerre megvan benne a humor és a szigor.” Azt is elárulta, hogy a 24 év alatt számos mesében volt szerencséje szerepelni. „Valamitől a gyerekeknek játszani felemelő, hiszen ők a legőszintébb közönség. Ha valami nem tetszik nekik, ők azonnal jelzik. A fiatalok színház látogatása nagyon fontos, az előadások nagyban segítik az érzelmi intelligencia fejlődését.” – tette hozzá. Azt is elmondta, Tormagasságosnak van egy elég hosszú dala, amelyet nem csak elénekelni volt kihívás, de előadni is. „Azon kívül, hogy a dallamot el kell tudni énekelni, a dalt muszáj megtölteni a karakterrel is. Ennek a kettőnek együtt kell léteznie, így kell megpróbálni átadni a közönségnek, jelen esetben a gyermekeknek.” – magyarázta a dal különlegességét. „Ez a mese a barátságról, a szeretetről, az önzetlenségről szól. Ha jók vagyunk egymással és átsegítjük egymást mindenen, akkor egyszerűbb és élhetőbb maga az élet is. Ezek nagyon fontos értékek a mai világban.” – fejtette ki, számára mi a tanulság ebben a mesében.

Hagymarci és barátai július 10-én 16 órától várja nézőit a Veszprémi Petőfi Színházban! Tartsanak velünk, utazzunk el együtt a gyümölcsök és zöldségek különleges világába!

A Veszprémi Petőfi Színház minden helyzetben közösségben a közönséggel!

Forrás: petofiszinhaz.hu