Egy parasztházaspár bunkert épít magának a kút oldalába. Folyamatos készültségben vannak, az ellenség bárki lehet. Mindenre fel vannak készülve. Vagy mégsem? Lezsák Sándor a nyolcvanas években egy éjszaka alatt vetette papírra ezt a különleges történetet, mely nem csak egy egymást minden körülményben támogató házaspárról szól, de arról is, hogy a félelem mennyire képes sakkban tartani egy egész emberi életet. „Maga az ötlet egy túlélőcsomaggal kezdődött, mely segítséget nyújthat az embereknek egy háború és különféle előre nem látható események bekövetkezése esetén. Beleborzongtam, hogy a túlélés esélye attól függ, hogy az embernek mennyi pénze van. A túlélés technikáját is meg kellene tanulni. Fel kell készülnünk a jó és a rossz változatra egyaránt. Mindenkiben előjön a gondolat, hogy hogyan tovább... Talán segít majd ez a tragikomédia feldolgozni magunkban ezt a gondolatot, féltést, aggodalmat.” – emlékezett vissza a mű szerzője, Lezsák Sándor, a bemutató után pedig hozzátette, hihetetlen és egyben szomorú az, hogy ennek a műnek akkor is volt aktualitása, amikor megírta, a mai világban is és akár 20 év múlva is.
A darab fő vonulata az az „ezermester” Öregember, aki az évek során egy olyan bunkert épít a kút oldalába, ami bármilyen támadástól megvéd, ahol elrejtheti nem csak feleségét, de gyerekeit, unokáit egyaránt. Ahol a legrosszabb időszakban is együtt tudnak élni, lélegezni. „Amikor megismerkedtem a darabbal, már akkor éreztem, hogy ez egy nagyon eltalált, nagyon jól, részletesen megírt történet. Reális, abszurd és mellette mégis humoros, sok kedves pillanattal. Talán pont ettől lesz nagyon groteszk és abszurd.” – vélekedett a darab rendezője és egyben az Öregember karakter bőrébe bújó, Oberfrank Pál Jászai Mari-díjas, Érdemes művész.
A darabban megjelenő házaspárt egy nagyon mély kötődés, szeretet fűzi egymáshoz. „Ez a házaspár nagyon sok mindent élt meg együtt és függetlenül a viszályaiktól, a férj folyamatos félelem-érzetétől, mellyel az őrületbe tudja kergetni a feleségét, szeretik és támogatják egymást. Sok mindent éltek meg együtt, háborúkat, boldogságot, gyermekáldást… mindenben kitartanak egymás mellett.” – mondta el Módri Györgyi, aki az Öregasszony szerepét formálja meg a színpadon.
A két művész egyetértett abban, hogy hihetetlen, szinte húsbavágó aktualitását éli ez a darab, mindannak ellenére, hogy ez a történet a nyolcvanas években íródott. „A jelenben kell élnünk, miközben gondoskodunk a jövőről, de nem szabad rettegésben, félelemben leélni az életünket, mert annak nincs értelme, azzal nem megyünk előre.” – foglalta össze a darab tanulságát, Oberfrank Pál. „Tudni kell élni tovább: a múltban és a jövőben sem tudunk élni, csak a jelen van számunkra és csak a jelen az, ami számít.” – tette hozzá Módri Györgyi.
Az előadás az október 8-ai bemutatót megelőzően és azt követően is teltházas előadásokkal kápráztatta el a közönségét, hol abszurd humorával, hol a cselekmények alakulásával, hol a szívbe markoló, tükröt tartó monológokkal.
A tragikus komédia októberben több alkalommal is várja közönségét a Latinovits-Bujtor Játékszínben, ne maradjanak le erről a különleges utazásról… Előadás dátumok és jegyváltási lehetőség: https://www.petofiszinhaz.hu/Eloadasok/Havi-musor/NYOLCVAN-VODOR-LEVEGO
A Veszprémi Petőfi Színház minden helyzetben közösségben a közönséggel!