2021. ápr. 11., vasárnap

A szabadon választott útvonalakon kialakított állomásokon, megállító táblákon Szekeres Kriszta ötletességének köszönhetően számtalan olyan információt, különlegességet olvashattak, vagy tudhattak meg a belvárosban sétálók, melyek az első magyar nyelvű virágénektől a kortárs soproni költőkig számtalan érdekességet  hordoztak magukban. Aki saját tempójában végigjárta az irodalmi kalandjátékhoz kialakított mind a 14 helyszínt, a Cédrus Könyvesbolt előtti kis teraszon ajándékot kapott. 

A "Poéta séta" közben a költészet napját a soproni társulat tagjai úgy köszöntötték, hogy egy-egy épületnél megálltak és életre keltették azt a költőt, hőst, akik kötődnek az adott helyszínhez. Sőt, verssel, prózai részlettel kedveskedtek a járókelőknek. Papp Attila a Mindörökké Júlia előadásban Petőfi Sándort alakítja, így nem volt meglepő, hogy a költő szellemiségét idézte meg versekkel, történetekkel a II. Rákóczi Ferenc utcában. Ott állt az diáktanya, ahol Petőfi gyakran találkozhatott barátaival, líceumi diákokkal. Petőfi Sándor 1839. szeptember 6-án beállt katonának a Sopronban állomásozó gyalogezredbe. Az őszt és telet a városban töltötte. Gyakran őrködött a dermesztő hidegben a posta előtt. Sőt, 1840. februárjában megbüntették a katonaságnál, mert engedély nélkül távozott, kiszökött Liszt Ferenc soproni koncertjére.

A leghűségesebb város központjában található a Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium, Kollégium és Szakképző Iskola. Ez Sopron legrégebbi, valamint Magyarország második legrégebbi iskolája. Névadójának, Berzsenyi Dánielnek a bőrébe bújt a soproni társulatból Kiss Noró. Ő a költőnek A táncok című költeményét ajándékozta az arra járóknak.    

Berzsenyi Dániel megszakításokkal hét évet töltött a líceumban. Először tizenkét évesen, 1788 őszén kezdte meg tanulmányait a soproni evangélikus líceumban. Nehezen tudott alkalmazkodni az iskola rendjéhez, és sűrűn mondott ellent a szokásoknak; gyakran óráira sem ment be. Elszökött az intézményből, s 1793-ban beállt katonának, ám egy év után onnan is távozott. Sosem fejezte be tanulmányait, de a soproni évek mély benyomást tettek rá. Kis Jánossal együtt alapítótagja volt a Nemes Magyar Társaságnak, az első magyar nyelvű diák önképzőkörnek. Felnőttként is kapcsolatban maradt a várossal. Fiait 1819-ben egy évig idehozta tanulni. Ha jött, akkor a Pócsi utcában lakott.  

Aki tovább barangolt a belvárosban, az összetalálkozhatott Zrínyi Miklóssal. Őt Savanyu Gergely színművész keltette életre, mégpedig a Várkerület 55. előtt. Az egykori Fehérló szálló épülete állt itt, ahol Steiner Jakab Sopron polgármestere vendégül látta Zrínyit 1644. augusztus 22-én, amikor is 880 fős seregével átvonult a városon. A XVII. század során a császári és török követek is pihentek az ingatlanban. Sőt, a neves zeneszerző, Joseph Haydn is többször megfordult az épület falai között. Savanyu Gergely a költő, hadvezér Nem írom pennával népszerű sorait és történelmi érdekességeket osztott meg az épp arra járókkal.

A történelmi belvárosban sétálva, a Fő téren a Patika-háznál Rakovszky Zsuzsa soproni író, költő első nagy sikert aratott regényének, A kígyó árnyékának a főhősét, Lehmann Orsolyát Szőcs Erika színművész személyesítette meg, akinek ez az egyik kedvence könyve. Most is elhozta magával. Akadt, akinek felolvasott a könyvből. Özvegy Binderné, született Lehmann Orsolya sorsát tárja elénk Rakovszky Zsuzsa ebben a műben. Egy lány és patikus apja a külvilág előtt szerető házaspárként mutatkozik. Titkos otthoni életükben szeretet, gyűlölet, féltékenység, szenvedély egymást váltva uralkodik. A hősnő gyógyszerészeti és növénytani ismeretei miatt (ezeket apjától, a lőcsei, később soproni patikustól tanulta) boszorkányság hírében is állt. Lehmann Orsolya 1666-ban leírja az emlékeit. Szembenéz a titkaival, bevallja nagy bűnét, melyet egész életében rejtegetnie kellett, magát másvalakinek hazudni, hogy elkerülje a hóhérkötelet. 

A "Poéta séta" ilyen és ehhez hasonló helyi történeteket, érdekességeket, legendákat villantott fel az utcákat járva, miközben Sopronhoz kötődő irodalmi értékeket, személyiségeket idézett meg a költészet napján. A rendhagyó, kiemelkedően sikeres esemény a helyi identitás és kohézió erősítését segítő EU-s pályázat segítségével valósult meg. Az irodalmi oknyomozásban a Pro Kultúra partnere ezen a délutánon a Cédrus Könyvkereskedés, a Soproni Múzeum, a civil segítők. 

Forrás: soproniszinhaz.hu