A darab A szabadság évadában, ősszel látható felnőtt és középiskolás bérletben. A címszerepet Boráros Imre Kossuth-díjas színművész formálja meg. A rendező a Jászai-díjas Pataki András. A stáb intenzív munkába kezdett, a produkció már kapott nyári meghívásokat.
Az Emigánsok, a Széchenyi és az Ördögölő Józsiás után újabb olyan előadás készül a soproni teátrumban, amely már a következő évad műsorán szerepel. Az István király a Soproni Petőfi Színház, a Forrás Színház, a Zentai Magyar Kamaraszínház és Komáromi Jókai Színház koprodukciójaként kerül színre. A darab szent királyunk utolsó napjairól és a trónöröklés történelmi eseményéről szól.
Pataki András az olvasópróbán elmondta: a darabválasztás tudatosan illeszkedik a hűség és a szabadság évadainak tematikájába, azoknak üzeneteihez, a bemutatott művekhez kapcsolódó történelmi helyzetekhez, morális és egyetemes kérdésekhez. Ez annak tükrében még jelentősebb, hogy a város az 1921. december 14-i helyi népszavazás 100. évfordulójára emlékezik idén. A színház kínálata szintén kapcsolódik a centenáriumhoz. Szarka Gyula szimfonikus zenéjével nagyszabású táncmű készül Somogyváry Gyula És mégis élünk című regénye nyomán Demcsák Ottó rendezésében a Sopron Balettel. Mindemellett a teátrum társulata tiszteleg a város első díszpolgára, Széchenyi István előtt, ezért is tűzik műsorra Németh László Széchenyi című történelmi drámáját. A díszelőadást a legnagyobb magyar születésének 230. évfordulója alkalmából szeptember 21-én este tartják.
A szabadság évadának tematikájába illeszkedik az István király bemutatása. Pataki András pályafutása alatt nem először rendezi meg Sík Sándor tragédiáját. Úgy érzi, ez a darab mindig hordozza azokat a fontos, ma is aktuális gondolatokat, amelyek nyomán értelmezhető, megélhető történelmünk, helyünk, identitásunk, kereszténységünk az országban, Európában. Ez szintén része a szabadságunknak.
A történet szerint 1038-ban járunk. Nagyboldogasszony ünnepére készül Székesfehérvár. Ez a király utolsó napja. A polgárháború küszöbén áll az ország. Egy monumentális, erős, hatalmas, rendíthetetlen uralkodó és személyiség kiszolgáltatottságában szembenéz a halállal, egész életművének kárba veszésével. Kinek adja a koronát, kit válasszon utódjául? A keresztény Orseolo Pétert vagy az Árpád véréből származó, de pogány életet élő Vazult? A keresztény Magyarország alapjait lerakó István nehéz döntés előtt áll. István felajánlja Szűz Máriának a koronát, Isten kezébe teszi az országot.
Az előadásban István királyt a Kossuth-díjas Boráros Imre alakítja. Gizellát Rudolf Teréz játssza. Vazult a Jászai-díjas Kovács Frigyes formálja meg. Orseolo Péter szerepében Pintér Gábor, Aba Sámuelként Savanyu Gergely látható. Gyöngy Szőcs Erika, Sebös Marosszéki Tamás, Anasztáz Farkas Tamás, Buda úr Major Zsolt, Szalók úr Wisher Johann, Gotthárd lovag Nagy Gábor, Sámán Kósa Zsolt lesz. A díszlet, a rendező Pataki András (Jászai-díjas) munkája. A jelmeztervező Húros Annamária.
Forrás: soproniszinhaz.hu