A lángoló csillag ereje időtlen. Fergeteges, kirobbanó energiájú előadással rukkolt elő a St. Pölten-i Europaballett és Sopron Balett. A Farinelli című táncmű európai ősbemutatója a várakozáson felüli sikert, zúgó vastapsot és egy emlékezetes premiert hozott el. A nézők üdvrivalgásai közepette egy korszak megasztárja megmutatta: ha megidézik a szellemiségét, akkor ő most is képes hódítani. Beszámoló, fotók az ünneplésről, előadásról itt.
Peter Breuer és Artur Kolmakov nemzetközi hírű koreográfusok nem kisebb feladatra vállalkoztak, a tánc nyelvén megmutatják, milyen lehetett kalandos sorsa, lelke a Farinelli művésznéven ismert Carlo Broschi a XVIII. század leghíresebb kasztrált operaénekesének. Miként gondol vissza az életére, önmagával, démonaival vívott harcaira, eltitkolt szerelmére. Arra, hogy kastélyában magányosan ülve állandó félelemben él. Mi lesz, ha elfelejtik, ha elmúlik a siker? Mi történik, ha Mozart, Casanova és több befolyásos barátja már nem látogatja meg? Mi vár rá, ha egyedül marad a tükörrel, emlékeivel, lelkének sötét lovasaival? Merre vezet az út tovább?
Farinelli a barokk korszak megasztárja volt. Előadásaitól eksztázisba jött a közönség, a nők önkívületbe kerültek, ha hallhatták énekelni. Uralkodók tartottak a befolyásától. A kor legjobban fizetett, kalandos életű művészeként került be a legendák világába. Mítosza ma is él, hangjának gyógyító erőt tulajdonítottak. Ezért is szegődött el a spanyol király udvarába, hogy énekével meggyógyítsa a kedélybeteg hatalmasságot. Lángoló csillagnak hívták. Uralkodók hajbókoltak előtte, pénztárnokaik sápadtan öntötték elé országaik pénzét, kincseit. A nők hisztérikus mámorban eszméletüket vesztették a fellépésein. Akadt, aki magához térve egy hétig önkívületben bolyongott medáljába rejtett képét ölelgetve, nevét sóhajtva. Azt tartják, Farinelli képes volt 250 hangot kiénekelni egyetlen levegővétellel, illetve kitartani egy hangot legalább egy percig. Olyan szintű énekese volt a korszaknak, akiért Händel versenyzett, hogy művét megszólaltassa. Bolognában Farinelli tiszteletére róla elnevezett tudásközpontot alapítottak.
Peter Breuer az 1994-ben készült Farinelli, a kasztrált című film alapján írta meg a táncmű forgatókönyvét. Sztárénekest, a nemzetközi szinten kiemelkedő kontratenort, a dél-stájerországi "aranyhangot", Kevin Elsniget is megnyerték maguknak. Ő négy dalt énekelt az előadásban, ámulatba ejtően. A produkcióhoz Gerlinde Brendinger tervezésében mintegy 150 jelmez készült emelve a produkció látványvilágát. A díszletet maga Artur Kolmakov tervezte, aki olyan megszállottan, szenvedélyesen hitt az előadásban, dolgozott azért, hogy maga is kivette a részét egyes elemek gyártásában.
Az osztrák és magyar táncműhely 22 táncosa mindent beleadott, hogy emlékezetes bemutató születhessen. Magas szinten teljesítettek, hatalmas energiákat mozgatva. Florient Cador és Dominik Vaida táncolta Farinelli szerepét kiemelkedően, magukkal ragadóan, hitelesen átélt belső lelki átalakulásokat ábrázolva. A soproni táncosok is kivették a részüket a sikerből, a csoportos jelenetekben, epizódszerepeikben csillogtak. Az alkotók Horváth Renátának, mint spanyol királynőnek olyan magas szintű, technikás, látványos koreográfiát, jelenetet találtak ki, hogy a soproni táncművész a második felvonás emlékezetes pillanataiban teljesítményével, tehetségével, táncával, jelenlétével kivívta az ámulatba ejtett közönség vastapsát. Szinte elvitte a show-t a partnerei, a csapat elől, akik szemmel láthatóan örömmel lubickoltak a spanyol életérzést megidéző táncokban. A finálé elhozott egy olyan ünneplést, amelyben talán valamikor Farinelli is részesült, amikor hangjával leigázta, lenyűgözte a nézőket. Most a koprodukció alkotói, a teljes stáb méltán emelhette fel győztesként a kezét. Jó előjel volt a barlangszínházi premier az osztrák bemutató előtt, amely július 2-án lesz St. Pöltenben. Mert a barokk balett elhozza az új katarzist.
Az előadás utáni köszöntésen Pataki András, a Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft. ügyvezetője, Michael Fichtenbaum, az osztrák együttes művészeti igazgatója üdvözölte, hogy újra közös, sikeres előadást készíthetett a St. Pölten–i Europaballett és a Sopron Balett. Gratuláltak a munkához a koreográfusok és Demcsák Ottó, a Sopron Balett vezetője, valamint Michael Kropf projektmenedzser.
Pillanfelvételek, fotók az előadásból. A képeket a fotóspróbán Szita Márton készítette.
Forrás: soproniszinhaz.hu