A találkozót a tervek szerint idén június 18. és 26. között rendezik meg. A darabok rendezője a Jászai-díjas Pataki András.
A soproni színház az elmúlt években rendszeresen és sikeresen szerepelhetett a rangos szakmai seregszemlén. Tavaly a fesztivál versenyprogramjában a Peer Gynt drámai költemény került színre a felvidéki Csavar Színházzal együttműködésben. Az előadás szereplői közül Horváth Zsuzsa a legjobb női mellékszereplőnek járó elismerést, Boráros Imre pedig Életműdíjat vehetett át. Díszelőadásként láthatták a nézők a Római karnevált, amely a Zentai Magyar Kamaraszínházzal és a marosvásárhelyi Spectrum Színházzal készült közösen. A produkcióban nyújtott játékáért, magas szintű művészi teljesítményéért Farkas Ibolya a zsűri Nagydíját érdemelte ki. A színpadi játékban szereplő Kárp György Életműdíjat vehetett át. Az előző esztendőkben a Jelenetek egy házasságból előadással, a Ha mi holtak feltámadunk produkcióval, 2016-ban pedig az Őszi szonáta című színpadi játékkal vendégeskedhetett a soproni teátrum a találkozón. Mindegyik előadást Pataki András rendezte.
Az idei kisvárdai fesztiválra huszonhat színházi produkciót hívtak meg, ebből tizenöt szerepel a versenyprogramban. Az Emigránsok a Soproni Petőfi Színház, a felvidéki Csavar Színház, a Forrás Színház és a Váci Dunakanyar Színház koprodukciója június 22-én délután négy órakor látható a művelődési központban. A darabot a leghűségesebb város teátruma az ősszel kezdődő új évadában tűzi műsorára.
A Zenta, 1697 rockopera a Soproni Petőfi Színház és a Zentai Magyar Kamaraszínház közös munkája június 23-án este tíz órakor tekinthető meg a Bagolyvárban. Az előadást meghívták az Esztergomi Várszínház idei nyári évadába a bazilika elé.
A kisvárdai versenyprogramot Balogh Tibor dramaturg, színikritikus, a fesztivál művészeti tanácsadója állította össze. Az abba bekerült produkciókat minden nap egy szakmai beszélgetés keretében értékeli az alkotók és a zsűri, de a színházművészet iránt érdeklődő közönség tagjait is várják ezekre az alkalmakra.
Meghívást nyert a júniusi versenybe többek között a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Szedjetek szét című produkciója, Mezei Kinga rendezésében; a Kolozsvári Állami Magyar Színház Ibsen Nórája, Botond Nagy rendezésben; és a Nagyváradi Szigligeti Színház előadásában, Gianina Cărbunariu: A tigris című előadása, amelyet Tóth Tünde állított színpadra. A nagy hagyományokkal bíró, immár harmincharmadik határon túli seregszemlén Arad, Beregszász, Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Kassa, Kolozsvár, Komárom, Marosvásárhely, Nagyvárad, Sepsiszentgyörgy, Szabadka, Székelyudvarhely és Zenta is képviseli magát.
A június 19-ei megnyitón Herczeg Ferenc Déryné ifjasszony népszínművéből készült előadást láthatják a Déryné Program előadásában, Vidnyánszky Attila rendezésében, a fesztivál június 26-án Kiss Csaba Tajtékos dalok – Boris Vian-revü című előadásával zárul a Budapesti Operettszínház színrevitelében.
Teljes program itt.
Háttérinformációk, alkotói nyilatkozatok az Emigránsok augusztusi soproni munkabemutatójáról itt.
Információk a Zenta, 1697 előadásról itt.
Forrás: soproniszinhaz.hu